SYNAGÓGA JUR - súťaž
rok: 2024
miesto: Svätý Jur
autor: Kristína Tomanová, Táňa Kuva, Jakub Hruška, Sarah Gregor
Cieľom návrhu je obnoviť a vhodne doplniť synagógu v Svätom Jure pri rešpektovaní zásad vyplývajúcich z AH výskumu a tak synagóge navrátiť podobu z obdobia spojeného s pôsobením významnej osobnosti židovskej kultúry, Chatama Soferoma.
Návrh rešpektuje širšie väzby na okolie a pozemok spolu so synagógou otvára pre verejnosť z oboch strán - Pezinskej ulice aj Mikovíniho, čím sa areál spriechodní. Do priestoru za parcelným múrom od Pezinskej ulice je umiestnený pavilón s predajom vstupeniek, suvenírov a občerstvením a hygienickým zázemím pre návštevníkov. Vstup na pozemok je akcentovaný voči plotu odsadeným múrom zalícovaným so susednou bránou. Hlavný vstup z Pezinskej ulice je cez štvorkrídlovú skladaciu bránu, ktorej tvaroslovie vychádza s geometrického zdobenia stĺpov v synagóge, symbolicky tak prepája na pozemku ustúpenú synagógu s ulicou.
Charakter záhrady a kontextu umiestnenia synagógy je definovaný zachovaným parcelným múrom z kameňa, typickým prvkom pre mesto Sv. Jur. Pavilón v snahe nekonkurovať substancii synagógy preberá a cituje materialitu múru, stvárnenie je však riešené súčasným spôsobom. Kamenný obklad je tvorený z rovnakých kameňov ako parcelný múr, sú však zrezané, plochou stranou osadené ku konštrukcii steny a následne zaliate betónom. Výsledný povrch je tak súčasná odvolávka na pohľadový betón avšak vychdázajúca z jedinečnej textúry parcelného múru.
Pavilón je situovaný v severnej časti pozemku, pozdĺžny charakter zabezpečuje voľný priehľad na synagógu z ulice a zároveň poskytuje dostatočný priestor na vstup a parkovanie. Parkovanie pre návštevníkov je umiestnené pri ulici, miesto pre pracovníka je v zadnej časti. Dispozícia pavilónu je rozdelená na samostatnú hygienickú časť a časť na predaj vstupeniek, toto rozdelenie umožňuje nezávislé využívanie týchto priestorov v prípade prítomnosti iba jedného pracovníka kultúrneho centra. Plošne sú priestory riešené utilitárne so snahou o minimalizáciu zastavaného objemu, ponúkajú však funkčný a reprezentatívny priestor komunikujúci s okolím.
Centrálnym priestorom dvora malé námestie kompozične doplnené o zeleň slúžiace ako priestor pre verejný život spojený s kultúrnym centrom, zároveň je priestor napojený na vstupy do oboch vchodov do synagógy a vstupu do infopointu. Pozdĺž parcelného múru je navrhnutá lavička pre posedenie návštevníkov s výhľadom na synagógu, smerom ku kaviarni slúžiaca ako exteriérové sedenie. V južnej časti pozemku je navrhnutá bránka pre peších, sprístupňujúca synagógu aj z Mikovíniho ulice. Pozemok je terénne upravený na bezbariérový prístup, parkovacie miesta sú zo žulových kociek prerastajúcich zeleňou.
Synagóga bude obnovená s rešpektom k pôvodnej historickej, materiálovej a stavebnej substancii. Jediný zásah do pôvodnej podstaty objektu vychádza
z potreby debarierizácie objektu. Na tento účel je využitý priestor vo vstupnej predsieni s prepadnutým stropom. V tomto mieste bez zachovanej pôvodnej konštrukcie je navrhnutá zdvíhacia plošina, minimalistické stvárnenie a členenie je navrhnutéso snahou o zachovanie priehľadov v priestore ako aj zachovanie celistvosti hlavnej siene synagógy.